Szukaj
Ankieta

  Na jakim stanowisku pracujesz?

  • Dyrektorskim
  • Kierowniczym
  • Doradczym
  • Księgowym
  • Wykonawczym

  Zobacz wyniki

  Dzisiaj nie jest łatwo utrzymywać się na wysokim poziomie i jeszcze do tego oszczędzać. Nawet, gdy ma się gospodarstwo domowe, gdzie zarówno kobieta, jak i mężczyzna pracuje, nie można sobie pozwolić na wszystko, co by się chciało. Przeważnie, nowożeńcy, którzy nie dostali mieszkania w spadku, muszą je wynajmować lub wziąć na kredyt. Zarówno spłacanie rat pożyczki, jak i comiesięczne płacenie odstępnego właścicielom lokum, jest uciążliwe. Kiedy jeszcze w rodzinie pojawi się potomek, wtedy wydatki jeszcze bardziej zaczynają rosnąć. Wiadomo, że maleństwu należy zapewnić, to co najważniejsze, a także zawsze mieć rezerwę, w razie, gdyby trzeba było kupić jakieś lekarstwa lub skorzystać z konsultacji specjalisty. Takich sytuacji oczywiście nie planujemy i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale zawsze trzeba mieć na coś takiego, jakieś dodatkowe środki. Będąc świadomym różnych wydatków, warto odkładać regularnie pewną sumę pieniędzy, by móc ją wykorzystać w razie potrzeby. Idealnym rozwiązaniem tutaj jest rachunek oszczędnościowy. Zarówno jedno, jak i drugie z małżonków, może przelewać na takie konto pieniądze, jakie uda się odłożyć, by w spokoju sobie procentowały. Mając stały wgląd do konta internetowego, można zaobserwować, jak zmienia się sytuacja na koncie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można spać spokojnie, gdyż wie się, że w razie, gdyby ktoś stracił pracę, zawsze pozostają dodatkowo środki na utrzymanie. Jest to pewna i bezpieczna lokata na przyszłość, a gdy nie ma potrzeby jej wyciągania, rośnie ona z roku na rok. Dobrze jest nad tym pomyśleć, gdyż nawet, jeśli my nigdy nie będziemy w potrzebie, by wybrać uzbieraną sumę, może się ona przydać naszym potomkom. Bycie oszczędnym się opłaca, trzeba tylko wiedzieć, gdzie lokować fundusze. sejf wrzutowy

System rynkowy

System rynkowy, czy inaczej gospodarka rynkowa, jedynie w książkach o ekonomii występuje — możemy stwierdzić — w postaci zgodnej ze swoją definicją. W praktyce system ten w konkretnych warunkach danego kraju odznacza się pewnymi cechami szczególnymi różniącymi go od gospodarki rynkowej w innych regionach. Ostateczna forma systemu rynkowego jest formowana nie tylko przez jego wewnętrzną logikę, lecz także przez czynniki egzogeniczne, związane z polityką międzynarodową, a także przez kwestie takie jak kulturę danego regionu, jego rozwój cywilizacyjny, kształt polityki i inne. Wpływ takich egzogenicznych czynników, a nie pierwotna logika systemu kapitalistycznego, tłumaczy na przykład sporą mobilność poziomą (przenoszenie się z przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa) pracowników w gospodarce Stanach Zjednoczonych, natomiast wiązanie się z danym przedsiębiorstwem na wszystkie lata aktywności zawodowej przez pracowników japońskich. Po II wojnie światowej istnienie różnego rodzaju czynników zrodziło ogromne zróżnicowanie typów gospodarki rynkowej. Wyraźna linia podziału między nimi pozwala z jednej strony wyróżnić te, w których podstawowym elementem jest skuteczność gospodarcza, a rozwiązywanie problemów społecznych jest konsekwencją osiągniętego poziomu rozwoju.

Badanie gospodarki

W czasie analizy, we wcześniejszych rozdziałach podręcznika, najróżniejszych kłopotów mikro i makroekonomicznych gospodarki wolnorynkowej wymienialiśmy pozytywne aspekty owego systemu. Chodzi w szczególności o walory rynkowego mechanizmu alokacji i stymulacji efektywnościowej. Badaliśmy również słabe strony systemu wolnorynkowego, jak np. koniunkturalne wahania poziomu aktywności gospodarczej czy bezrobocie, których system rynkowy nie rozwiązuje w sposób satysfakcjonujący.

Udowodniliśmy także, iż próba stworzenia alternatywy systemu rynkowego pod postacią gospodarki centralnie sterowanej, jak i jugosłowiański model socjalizmu rynkowego okazały się nieudane i społecznie bardzo kosztowne. Dla systemu rynkowego nie ma sensownej alternatywy. Jego walory bezsprzecznie dominują nad słabościami. To wyjaśnia tytuł tego rozdziału podręcznika: Od planu do rynku. W każdym kraju byłego bloku komunistycznego kierunek przemian systemowych jest praktycznie ustalony. Jest nim dążenie do odbudowania gospodarki wolnorynkowej. Problemem jest natomiast docelowy kształt owych przemian.

Polityka wolnorynkowa

Polityka wolnorynkowa nie może jednak obierać sobie za cel definiowania przez nią zadań rozwoju dla danych dziedzin. Byłaby to repetycja planistycznego mechanizmu alokacji. Musi ona jednocześnie określać pola działania, na których firmy mogą liczyć na pomoc państwa, ponosząc pełną odpowiedzialność za wszystkie swe decyzje. Restrukturyzacja w takim razie w skali makro praktycznie w pełni zależy od czynników restrukturyzacyjnych w skali mikro. Procesy restrukturyzacyjne w skali mikro polegają na kompleksowym dostosowywaniu przedsiębiorstwa do wymogów rynku w sferze produkcyjnej, organizacyjnej, finansowej i decyzyjno-własnościowej. Tak opisywana restrukturyzacja może być wystarczająca głęboka w firmach po sprywatyzowaniu, a nie w przedsiębiorstwach należących do skarbu państwa. Najsprawniej restrukturyzacja może być przeprowadzana w przedsiębiorstwach, w które inwestuje głównie zagraniczny kapitał. W owych przedsiębiorstwach razem z nowszymi metodami produkcji są wprowadzane nowoczesne metody organizacji i zarządzania.

Finanse rodzinne

Prawie każdego dnia dokonując przeróżnych zakupów i płacąc rachunki wydajesz pieniądze. Środki pieniężne umykają w bardzo szybkim tempie, a duża część z nas stawia sobie zapytanie: jak to się dzieje, że pozbyłem się aż tyle? Tymczasem już sam fakt zanotowania wszelkich wydatków może spowodować, że pomyślisz nad każdymi wydatkami. Ale uda się ograniczyć wydawanie pieniędzy.

W jaki sposób kierować domowym budżetem, gdzie zewsząd docierają do nas newsy o kryzysach lub co bardziej złe, gdy już zaczęliśmy odczuwać jego macki? Z czego rezygnować i jak planować, żeby okiełznać kryzys bez większego uszczerbku dla domowego budżetu? Warto kupować wymarzony pojazd, którego kupno chcieliśmy zrobić sobie tak niedawno w odchodzącym roku? Czy warto przeprowadzić niezbędny remont? Czy aby kryzys to dobry czas na zaciąganie kredytu, albo zakup własnego gniazdka?

Budżet rodzinny to spis zaplanowanych dochodów i wydatków. Systematyczne planowanie i analizowanie budżetu umożliwi Ci na analizowanie stanu Twoich finansów. Być może uda się zmniejszyć zbędne wydatki i oszczędzić jakąś ciekawą kaskę. W jaki sposób spisać takie porównanie? Napisz sumę Twoich miesięcznych przychodów uwzględniając wypłatę (emeryturę lub rentę), odsetki z kont bankowych i dochody z dodatkowych źródeł.

Domowe Finanse to pomysł, której celem jest zaprezentowanie w bardzo prostej formie dobrych wiadomości o tym, jak rządzić osobistymi finansami jak i też jak podejmować rozsądne decyzje związane z braniem kredytów.

Finanse osobiste nie muszą być ciężkie, zachęcamy do analizy artykułów związanych z tematem poruszonym na łamach serwisu, które zapoczątkują podróż ku finansowej wolności!

Rozpisujemy budżet rodzinny

Niemalże każdej doby dokonując przeróżnych zakupów jak też opłacając faktury wydajesz pieniądze. Pieniądze ”giną w oczach” w błyskawicznym tempie, a duża część z nas zadaje sobie pytanie: jak to realne, że wydałem aż tyle? Tymczasem już samo zdarzenie odnotowywania wszystkich wydatków może spowodować, iż zastanowisz się nad każdym wydatkiem. Zapewne uda się ograniczyć wydawanie pieniędzy.

Budżet domowy to spis zamierzonych zarobków oraz kosztów. Systematyczne planowanie oraz analiza kapitału pozwoli Ci na kontrolowanie wysokości Twoich finansów. Zapewne uda się zmniejszyć zbędne wydatki i zaoszczędzić jakąś kwotę. W jaki sposób zrealizować takie zestawienie? Przedstaw sumę Twoich miesięcznych wpływów mając na uwadze pensję (emeryturę lub rentę), odsetki z lokat terminowych i zyski z każdych innych źródeł.

W najbliższym miesiącu postaraj się odnotować każde wydatki:

– Zrób listę stałych comiesięcznych wydatków (m. in. czynsz, opłaty za prąd, ogrzewanie, telefon, gaz, raty kredytów, składki ubezpieczeniowe, bilety miesięczne)
– Dodaj precyzyjny spis kwot, które wydajesz na jedzenie, ubrania, środki czystości, kosmetyki, benzynę, czasopisma, książki, bilety do kina
– Miej na uwadze wydatki sporadyczne, jak kupno sprzętu, prezentów świątecznych, wydatki związane z jubileuszami rodzinnymi, urlopem, naprawami auta

Przyjrzyj się uważnie sporządzonemu wykazowi. Które wydatki są rzeczywiście potrzebne, a które można zmniejszyć?

Uzbierane fundusze posłużą w nieplanowanej potrzebie bądź będą dla Ciebie „zarabiały” na lokacie bankowej, czy w funduszach inwestycyjnych. Sprawdzanie budżetu oraz sporządzanie spisu wymaga nieco pracy i czasu. Jednak w efekcie może stać się opłacalne.

biznesowo post finanse zagrozenia zwiazane z kredytem mieszkaniowym zarabianie przez internet promocyjna funkcja jakosc co wziac pod uwage przy kredycie mieszkaniowym f 2 post finanse f 2 zarzadzaj domowym budzetem jak zyc oszczedniej wynajmowanie czy zycie na kredyt jak wybrac mieszkanie kredyt w czasach kryzysu f 3 post finanse f 3 plusy i minusy kredytu mieszkaniowego kup nieruchomosc pod wynajmem w co warto inwestowac pewny start finansowy dla naszej pociechy chcesz porownac swoj kredyt z innymi f 4 post finanse f 4 bik cie ogranicza uwazaj na chwilowki masz ochote na szybki elegancki samochod strzez sie zbyt korzystnych ofert reklamowych kredyt konsolidacyjny dla wygodnych i myslacych f 5 post finanse f 5 nie ufaj obcym portale spolecznosciowe pomagajace finansowo postaw na firme nowoczesna rodzina na swoim inwestycje w rynek nieruchomosci f 6 post finanse f 6 rozne formy inwestycji innowacyjne technologie w biznesie inwestycje w prace badawcze uslugi finansowe dla firm podmioty sektora prywatnego f 7 post finanse f 7 umowa kredytu bankowego praktyki wyplata prowadzenie firmy oszczedzanie w banku f 8 post finanse f 8 lokata coraz wieksza ilosc bankow cv ekonomia mieszkanie f 9 post finanse f 9 wielka kariera zawodowa interesy inwestycje dotacja lokaty f 10 post finanse f 10 pozyczki banki porazki bank nabycie przez spolke gruntow i nieruchomosci f 11 post finanse f 11 przeniesienie wlasnosci nieruchomosci rolnej ocena ekonomiczno finansowa przyszlej spolki nabywanie nieruchomosci z panstwowego funduszu ziemi wlasnosciowe prawo do lokalu uzytkowanie wieczyste nieruchomosci przez spolke f 12 post finanse f 12 dzierzawa nieruchomosci rolnej uproszczenie procedury przygotowywania ocen ekonomiczno finansowych nabywanie mieszkan poprzez bhz locum uzyskanie uzytkowania wieczystego osoba fizyczna podczas nabywania nieruchomosci f 13 post finanse f 13 otworzenie rynku rozwiazania stabilizacyjne firmy prywatyzowane sposobem platnym klopoty dotyczace restrukturyzacji przyspieszenie prywatyzacji f 14 post finanse f 14 system rynkowy badanie gospodarki polityka wolnorynkowa finanse rodzinne rozpisujemy budzet rodzinny f 15 post finanse f 15 korporacje konsultingu kredytowego podstawowe czynniki programu stabilizacji banki przychodza na ratunek zycie na kredyt kredyt 0 f 16 post finanse f 16 porownanie kredytow kredyt hipoteczny wiarygodnosc kredytobiorcy najlepszy i najtanszy kredyt hipoteczny pojecie kredytu hipotecznego f 17 post finanse f 17 systemy ratalne tani kredyt oprocentowanie kredytu co to jest kredyt zdolnosc kredytowa f 18 post finanse f 18 po co sa kredyty splata kredytu karty kredytowe szybkie kredyty kredyt hipoteczny czy szybki f 19 post finanse f 19 kredyty hipoteczne rodzina na swoim popularne kredyty hipoteczne kalkulator kredytow hipotecznych kredyty hipoteczne dla firm ranking kredytow hipotecznych f 20 post finanse f 20 kredyty hipoteczne walutowe oprocentowanie kredytu hipotecznego kredyt hipoteczny warunki kredyty hipoteczne a marza porownywanie kredytow hipotecznych