Szukaj
Ankieta

  Na jakim stanowisku pracujesz?

  • Dyrektorskim
  • Kierowniczym
  • Doradczym
  • Księgowym
  • Wykonawczym

  Zobacz wyniki

  Dzisiaj nie jest łatwo utrzymywać się na wysokim poziomie i jeszcze do tego oszczędzać. Nawet, gdy ma się gospodarstwo domowe, gdzie zarówno kobieta, jak i mężczyzna pracuje, nie można sobie pozwolić na wszystko, co by się chciało. Przeważnie, nowożeńcy, którzy nie dostali mieszkania w spadku, muszą je wynajmować lub wziąć na kredyt. Zarówno spłacanie rat pożyczki, jak i comiesięczne płacenie odstępnego właścicielom lokum, jest uciążliwe. Kiedy jeszcze w rodzinie pojawi się potomek, wtedy wydatki jeszcze bardziej zaczynają rosnąć. Wiadomo, że maleństwu należy zapewnić, to co najważniejsze, a także zawsze mieć rezerwę, w razie, gdyby trzeba było kupić jakieś lekarstwa lub skorzystać z konsultacji specjalisty. Takich sytuacji oczywiście nie planujemy i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale zawsze trzeba mieć na coś takiego, jakieś dodatkowe środki. Będąc świadomym różnych wydatków, warto odkładać regularnie pewną sumę pieniędzy, by móc ją wykorzystać w razie potrzeby. Idealnym rozwiązaniem tutaj jest rachunek oszczędnościowy. Zarówno jedno, jak i drugie z małżonków, może przelewać na takie konto pieniądze, jakie uda się odłożyć, by w spokoju sobie procentowały. Mając stały wgląd do konta internetowego, można zaobserwować, jak zmienia się sytuacja na koncie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można spać spokojnie, gdyż wie się, że w razie, gdyby ktoś stracił pracę, zawsze pozostają dodatkowo środki na utrzymanie. Jest to pewna i bezpieczna lokata na przyszłość, a gdy nie ma potrzeby jej wyciągania, rośnie ona z roku na rok. Dobrze jest nad tym pomyśleć, gdyż nawet, jeśli my nigdy nie będziemy w potrzebie, by wybrać uzbieraną sumę, może się ona przydać naszym potomkom. Bycie oszczędnym się opłaca, trzeba tylko wiedzieć, gdzie lokować fundusze. szybkie pożyczki

Zarządzaj domowym budżetem

Kiedy mieszkamy już na swoim zaczynamy zdawać sobie sprawę z wydatków, jakie czekają nas praktycznie każdego dnia. Często jest tak, że nie zdążymy dojść do końca miesiąca, gdyż już zaczyna nam brakować funduszy. Co zatem zrobić, by nie dopuszczać do takiej sytuacji? Otóż, najkorzystniejszym rozwiązaniem tutaj jest umiejętność zarządzania domowym funduszem. Pierwszym krokiem, jaki warto uczynić z początkiem miesiąca jest stworzenie listy wydatków. Zaczynamy tutaj zawsze od rachunków. One pojawiają się regularnie i musimy wejść w nawyk płacenia ich w pierwszej kolejności. Później nie musimy się już o nie w ogóle martwić, gdyż dawno mamy je za sobą. Czekanie zatem do terminu płatności widocznego na fakturze za prąd, gaz czy internet, jest błędem. Najlepiej wszystko opłacić w jednym czasie i dysponować resztą pieniędzy, które nam zostają. Kolejnym punktem listy naszych wydatków jest oczywiście jedzenie. Tutaj dobrze przygotować sobie określoną sumę, jaką mniej więcej przeznaczamy systematycznie na śniadania, obiady i kolacje i ją odłożyć w oddzielne miejsce lub na osobny rachunek. Jeśli dojeżdżamy do pracy samochodem, należy w zestawieniu uwzględnić także pieniądze na benzynę. Kolejny punkt, gdy mamy dzieci, to wszelkie przybory szkolne, ubrania i inne elementy, z nimi związane. W sytuacji, gdy jesteśmy na coś chorzy lub systematycznie zażywamy witaminy lub inne środki, także na to powinna być wyznaczona określona rubryka. Inne pole dotyczyć będzie kosmetyków, jakich używamy. Należy tu brać pod uwagę częstotliwość ich nabywania oraz ilość, jaką gromadzimy każdego miesiąca. Ostanie punkty dotyczą różnych preparatów do domu, takich jak płyn do naczyń, podłogi czy toalety. W swojej bazie wydatków nie można zapomnieć także o kosztach nieprzewidzianych, na które powinna zostać określona suma.

Jak żyć oszczędniej

W dzisiejszych czasach umiejętność oszczędzania staje się nieocenioną wartością, którą powinien cechować się każdy z nas. Wiadomo, że inaczej gospodaruje się pieniędzmi, gdy mieszka się samemu, inaczej gdy żyje się we dwoje, a jeszcze inaczej, gdy ma się dzieci. W każdej jednak sytuacji, da się tak planować wszelkie wydatki, by starczało od miesiąca do miesiąca, a nawet coś jeszcze zostawało. Jeśli jesteśmy sami, wtedy na pewno mniej wydajemy na jedzenie. Nie mamy bowiem potrzeby gotowania wykwintnych obiadów, gdyż dla samego siebie, nie jest to takie przyjemne. Poza tym, wracając do domu po pracy, może nam się po prostu nie chcieć. Także rachunki za prąd czy gaz wychodzą mniej, niż gdy mieszka się ze współlokatorami. Z drugiej jednak strony czynsz czy odstępne, jeśli wynajmujemy, lepiej dzielić na dwie lub kilka osób, niż jedną. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ma się własnościowe mieszkanie i trzeba się martwić wyłącznie o regulowanie rachunków. Wtedy nie jest to tak bardzo obciążające. W sytuacji, gdy żyjemy we dwoje, można mieszkać na niewielkim metrażu, a więc na przykład w kawalerce i wszystkie wydatki dzielić na dwie osoby. Nie jest to złe wyjście, gdy obie strony pracują, a więc wnoszą do domowego budżetu trochę grosza. Najtrudniej bywa, gdy ma się rodzinę na utrzymaniu, a zarobki nasze, jako rodziców, nie są zbyt wysokie. Niemniej, w każdym z tych przypadków, bardzo ważne jest oszczędzanie. Nie chodzi tu o przesadne gromadzenie pieniędzy i rezygnowanie z większości zakupów. Najważniejsze jest to, by nie kupować wszystkiego z wyższej półki, ale średniej klasy. Nie można tu oczywiście rezygnować z jakości. Kluczem jest zachowanie równowagi, między klasą towaru, a jego ceną. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, każdego miesiąca z pewnością uda się wydać dużo mniej na jedzenie, ubrania czy kosmetyki.

Wynajmowanie czy życie na kredyt

Wielu młodych ludzi na pewnym etapie swojego życia, zaczyna się zastanawiać, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne: kupienie mieszkania na kredyt czy wynajmowanie lokum od kogoś. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, można zauważyć wiele plusów, ale także minusów. Pierwszym pozytywem, jaki wysuwa się, gdy chodzi o mieszkanie na kredyt, jest poczucie własności. Co prawda dopóki nie spłacimy kredytu mieszkaniowego w całości, nie możemy czuć, że jest ono zupełnie nasze. Niemniej, na pewno jesteśmy bliżej tego określenia, niż wtedy gdy wynajmujemy. Z drugiej strony plusem życia na wynajmowanej powierzchni jest to, że nie zobowiązujemy się na trzydzieści lub nawet więcej lat, że będziemy regularnie spłacali niemałe raty do banku. Płacimy owszem odstępne dla osoby, u której wynajmujemy, ale w każdym momencie możemy wypowiedzieć jej umowę. Mamy tu zatem większe pole do popisu. Możemy zmienić mieszkanie na tańsze, większe lub w dogodniejszej lokalizacji. Przy mieszkaniu na kredyt z kolei, nawet jeśli się z niego wyprowadzimy i tak musimy go spłacać. Wracając jednak do plusów mieszkania kupowanego na kredyt, nie można zapomnieć o poczuciu stabilizacji. Na pewnym etapie egzystencji, każdy z nas ma potrzebę poczucia pewności tego, co się posiada. Chcemy mieć stałe zatrudnienie, rodzinę i dach nad głową, do którego zawsze możemy wracać. Tej pewności nie daje nam wynajmowane mieszkanie, które jest bądź co bądź zawsze rozwiązaniem tymczasowym. Życie na walizkach nie pasuje każdemu, a więc mimo obciążenia na wiele lat spłatami kredytu, więcej korzyści wypływa właśnie z życia we własnym lokum na kredyt. Tutaj wszystko zależy od nas, a więc zarówno wybór lokalizacji, metrażu, jak już samego urządzenia wnętrz.

Jak wybrać mieszkanie

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu jest wybór mieszkania. W końcu to od niego zależy, gdzie będziemy żyć przez prawdopodobnie całe swoje życie. Tam będziemy spędzać czas z bliskimi, przeżywać największe radości i smutki. Tam będziemy się smucić i szukać ukojenia. W końcu to tam będziemy wychowywać dzieci i cieszyć się z ich rozwoju. Niewątpliwie nasza przestrzeń życiowa jest niezwykle dla nas istotna. Dlatego właśnie, tak długo zajmuje dobranie właściwego lokum dla siebie. Mając to na uwadze, gdy przykładowo planujemy wziąć kredyt mieszkaniowy, musimy rozważyć to na różne sposoby. Dość bowiem, że wybieramy miejsce, do którego będziemy przychodzić każdego dnia z pracy, to jeszcze zaciągamy na nie kilkaset tysięcy złotych, zostawiając sporą część bankowi. Musi być więc to przemyślana do końca decyzja, z której będziemy zadowoleni jutro, za miesiąc i za trzydzieści lat. Oczywiście w międzyczasie możemy się wyprowadzić, a mieszkanie, które wzięliśmy na kredyt wynająć, niemniej kupujemy go z intencją zamieszkania. Kierujemy się zatem wszystkim tym, co jest dla nas istotne. Na samym początku, rozpatrujemy tutaj lokalizację. Może to być konkretna dzielnica, w której chcemy się osiedlić lub też zgodna z konkretnymi oczekiwaniami. Tutaj wielu osobom zależy na spokoju i ciszy, a jednocześnie dostępie do sklepów, poczty czy apteki. Nie bez znaczenia jest także bliska odległość do szkół i przedszkoli oraz komunikacji miejskiej. Inna grupa ludzi zdecydowanie lepiej czuje się w centrum miasta, gdzie co prawda jest nieustanny ruch, ale też łatwo się stamtąd wszędzie dostać. Kolejnym punktem, na jaki się patrzy jest wielkość metrażu, a także ilość pokoi. Ważne jest także piętro, na jakim jest usytuowane lokum, obecność balkonu i garażu. Gdy te wszystkie wymogi są spełnione, a lokalizacja w pełni odpowiada, pora dowiadywać się o kwestie finansowe.

Kredyt w czasach kryzysu

Skutki kryzysu finansowego, który dotyka nas już od kilku lat, są widoczne w wielu obszarach. Z pewnością nie da się tego nie zauważyć na rynku pracy. Wiele ludzi pozostaje bez zatrudnienia, a gdy już pracują to na niezbyt korzystnych warunkach. Mając więc niepewny grunt pod nogami, wielu z nas boi się o swoją przyszłość, a przede wszystkim sytuację finansową. Co z tego bowiem, że teraz ma się pracę, skoro jutro lub za miesiąc będziemy mogli o niej zapomnieć. Firma może ogłosić upadłość, pracodawca będzie chciał redukować etaty lub nasze stanowisko zostanie złączone z innym. Takie sytuacje się zdarzają, a więc musimy być na to przygotowani. Oczywiście, nie ma też sensu popadać w panikę, gdyż wiedząc, że firma radzi sobie na rynku, nie ma żadnych problemów finansowych oraz jest zadowolona z naszej pracy, nie musimy się o nic martwić. Niemniej, różne przypadki, o których czyta się w gazetach lub ogląda w telewizji, skłaniają to pewnych refleksji. Z racji tego, że w czasach kryzysu finansowego, niczego nie można być pewnym, to jak decydować się wtedy na zaciągniecie kredytu mieszkaniowego. Wiadomym jest, że pożyczka taka wiąże się z trzydziestoma lub pięćdziesięcioma latami spłat, a więc staje się to zobowiązaniem na całe życie. Co prawda mieszka się na swoim, ale comiesięczne raty, jakie trzeba na to uskładać mogą budzić przerażenie. Da się jednak do tego przyzwyczaić, wiedząc że przykładowo jeden z małżonków daje całą swoją wypłatę na raty i rachunki, a drugi przeznacza swoją pensję na ich wspólne życie. Co natomiast stanie się wtedy, kiedy jedna ze stron straci pracę? Wtedy sytuacja się znacząco komplikuje. Wiadomo, że obecnie nie jest łatwo z dnia na dzień znaleźć nowe zatrudnienie. Wtedy wszystko zostaje na barkach jednego małżonka. Branie kredytu przy niepewnej sytuacji, bywa zatem ryzykowne, dlatego jest to decyzja, nad którą trzeba się dłużej zastanowić.

biznesowo post finanse zagrozenia zwiazane z kredytem mieszkaniowym zarabianie przez internet promocyjna funkcja jakosc co wziac pod uwage przy kredycie mieszkaniowym f 2 post finanse f 2 zarzadzaj domowym budzetem jak zyc oszczedniej wynajmowanie czy zycie na kredyt jak wybrac mieszkanie kredyt w czasach kryzysu f 3 post finanse f 3 plusy i minusy kredytu mieszkaniowego kup nieruchomosc pod wynajmem w co warto inwestowac pewny start finansowy dla naszej pociechy chcesz porownac swoj kredyt z innymi f 4 post finanse f 4 bik cie ogranicza uwazaj na chwilowki masz ochote na szybki elegancki samochod strzez sie zbyt korzystnych ofert reklamowych kredyt konsolidacyjny dla wygodnych i myslacych f 5 post finanse f 5 nie ufaj obcym portale spolecznosciowe pomagajace finansowo postaw na firme nowoczesna rodzina na swoim inwestycje w rynek nieruchomosci f 6 post finanse f 6 rozne formy inwestycji innowacyjne technologie w biznesie inwestycje w prace badawcze uslugi finansowe dla firm podmioty sektora prywatnego f 7 post finanse f 7 umowa kredytu bankowego praktyki wyplata prowadzenie firmy oszczedzanie w banku f 8 post finanse f 8 lokata coraz wieksza ilosc bankow cv ekonomia mieszkanie f 9 post finanse f 9 wielka kariera zawodowa interesy inwestycje dotacja lokaty f 10 post finanse f 10 pozyczki banki porazki bank nabycie przez spolke gruntow i nieruchomosci f 11 post finanse f 11 przeniesienie wlasnosci nieruchomosci rolnej ocena ekonomiczno finansowa przyszlej spolki nabywanie nieruchomosci z panstwowego funduszu ziemi wlasnosciowe prawo do lokalu uzytkowanie wieczyste nieruchomosci przez spolke f 12 post finanse f 12 dzierzawa nieruchomosci rolnej uproszczenie procedury przygotowywania ocen ekonomiczno finansowych nabywanie mieszkan poprzez bhz locum uzyskanie uzytkowania wieczystego osoba fizyczna podczas nabywania nieruchomosci f 13 post finanse f 13 otworzenie rynku rozwiazania stabilizacyjne firmy prywatyzowane sposobem platnym klopoty dotyczace restrukturyzacji przyspieszenie prywatyzacji f 14 post finanse f 14 system rynkowy badanie gospodarki polityka wolnorynkowa finanse rodzinne rozpisujemy budzet rodzinny f 15 post finanse f 15 korporacje konsultingu kredytowego podstawowe czynniki programu stabilizacji banki przychodza na ratunek zycie na kredyt kredyt 0 f 16 post finanse f 16 porownanie kredytow kredyt hipoteczny wiarygodnosc kredytobiorcy najlepszy i najtanszy kredyt hipoteczny pojecie kredytu hipotecznego f 17 post finanse f 17 systemy ratalne tani kredyt oprocentowanie kredytu co to jest kredyt zdolnosc kredytowa f 18 post finanse f 18 po co sa kredyty splata kredytu karty kredytowe szybkie kredyty kredyt hipoteczny czy szybki f 19 post finanse f 19 kredyty hipoteczne rodzina na swoim popularne kredyty hipoteczne kalkulator kredytow hipotecznych kredyty hipoteczne dla firm ranking kredytow hipotecznych f 20 post finanse f 20 kredyty hipoteczne walutowe oprocentowanie kredytu hipotecznego kredyt hipoteczny warunki kredyty hipoteczne a marza porownywanie kredytow hipotecznych